Hae sivustolta

Mitä etsit?

Vuosibudjetti nousi hivenen, uusi hallitus muodostettiin

Uutiset

STUL ry:n toimitusjohtaja aloittaa STEkin hallituksessa.
STUL ry:n toimitusjohtaja Marko Utriainen. Kuva: Mikko Käkelä.

STEK ry:n sääntömääräinen yhdistyksen syyskokous järjestettiin tiistaina 28.11. 2023 Kokous vahvisti yhdistyksen toimintasuunnitelman ja talousarvion vuodelle 2024.

Toiminta jatkuu pääosin ennallaan

Toimitusjohtaja Timo Kekkonen esitteli lyhyesti toimintasuunnitelman päälinjauksia vuodelle 2024. Uudistetun projektirahoituksen implementointi jatkuu toimintavuoden aikana. Viestinnässä STEK keskittyy jatkossa projektirahoitusasiakkaiden ja yhteistyökumppanien kanssa tehtävään yhteistyöhön sekä tukemaan opetusmateriaalien käyttöä eri koulutusasteilla.

Kumppanuudet jatkuvat

Kumppanuuksien osalta uusitiiin yhteistyösopimus Tiedekeskus Heurekan kanssa kaudelle 2024-2027. Tekniikan museon kanssa käynnistyy uusi, syvällisempi kumppanuus vuosiksi 2024-2027.

Budjetista edelleen suurin osa rahoitukseen

Yhdistyksen kokous hyväksyi vuoden 2024 budjetille noin neljän prosentin kasvun, jolloin kokonaisbudjetti tulevan vuoden toimintaan on 2,8 miljoonaa euroa. Budjetista valtaosa, noin kaksi kolmasosaa, on entisen tapaan varattu STEK ry:n avustushankkeisiin ja projekteihin.

STUL ry:n edustaja vaihtui

Hallituksen kokoonpano jatkuu suurelta osin ennallaan. STUL ry:n edustajaksi STEKin hallituksessa siirtyy toimitusjohtaja Marko Utriainen, väistyvän, pitkäaikaisen hallitusjäsenen, johtaja Esa Larsénin tilalle. STEKin hallituksen puheenjohtaja ja varapuheenjohtaja valitaan hallituksen järjestäytymiskokouksessa tammikuussa 2024.