Lämpöpumppukuivausrumpua voidaan paremmin syöttää samasta syötöstä kuin pesukone. Pesukonetta ja kuivausrumpua ei kuitenkaan saa kytkeä samaan pistorasiaan jatkojohdon tai haaroittimen avulla. Käytännössä heikko kohta on tällöin kiinteän asennuksen pistorasia tai jatkojohdon pistotulppa, jotka voivat ylikuumentua. Kuivausrummun voi liittää erilliseen pistorasiaan. Valaisimen yhteydessä oleva pistorasia voi olla kytketty niin, että siihen tulee syöttö vain valon palaessa. Tämä voi olla käytännössä hankala tilanne.
Käytännössä toimiva ratkaisu voi olla kiinteän asennuksen pistorasian vaihto kaksiosaiseen. Varsinkin jos pistorasian syöttö on suojattu 16 A sulakkeella tai katkaisijalla, samaan pistorasia syöttöön voidaan liittää sekä pesukone että lämpöpumppukuivausrumpu.
Pistorasian vaihto kaksiosaiseksi on sinänsä yksinkertainen toimenpide. Sen saa kuitenkin tehdä vain sähköalan ammattihenkilö.
Please login or Register to submit your answer