Yhteensä 60 metrin pituisen jatkojohdon käyttö ei ole suositeltavaa. Yleensä valmiit jatkojohdot ovat korkeintaan 30 m pitkiä ja se on myös suositeltava enimmäispituus. Sähköiskulta suojaus vian aikana voidaan toteuttaa tällaisessakin tapauksessa vikavirtasuojan avulla ja vikavirtasuojan käyttö onkin ehdoton edellytys pitkien jatkojohtojen käytölle. Vikavirtasuojan käyttöä onkin vaadittu kaikille ulkopistorasioille jo yli 20 vuoden ajan. Suositeltavaa on asentaa vikavirtasuoja johdon syöttöpäähän. Näin pitkän loppupäässä kaikkien siirrettävien vikavirtasuojien toiminta ei ole enää varmaa.
Sähköiskulta suojaamisen lisäksi näin pitkässä jatkojohdossa ongelmana on jännitteenalenema. Mitä pitempi johto, sitä suurempi on jännitteenalenema. Se riippuu jatkojohdon poikkipinnasta ja kuormituksen suuruudesta ja myös kuormituksen tyypistä. Lämmitin ja valaisin toimii paremmin kuin suuren käynnistysvirran omaavat työkalut.
Vikavirtasuoja ei suojaa nolla- ja vaihejohtimen väliseltä oikosululta. Pitkän johdon päässä sattuvassa oikosulussa vika voi kestää normaalia kauemmin ja aiheuttaa palovaaraa sen takia.
Please login or Register to submit your answer